Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Co jeść, by mieć zdrową skórę?

Skóra to wyjątkowy organ człowieka. Pełni rozmaite ważne funkcje, stanowi rodzaj pierwszego, najbliższego ubrania. Chroni nasze narządy wewnętrzne przed drobnoustrojami, temperaturą, urazami. W ogromnej mierze decyduje o atrakcyjności człowieka i estetyce ciała. Zaniedbania w zakresie prawidłowego żywienia mają ogromny wpływ na naszą skórę. Zewnętrzne dbanie o skórę – nawilżanie, złuszczanie, maseczki odżywcze jest także bardzo istotne, ale na dłuższą metę nie wystarcza. Złej jakości odżywianie wpływa na cały organizm, co szczególnie szybko i wyraźnie widać po skórze.

Warzywa i owoce

Dużej ilości produktów roślinnych nie może oczywiście zabraknąć w żadnej zdrowej diecie. Warzywa i owoce są bardzo bogatym źródłem składników odżywczych, które wpływają także na wygląd skóry. Uważa się, że należy spożywać nie mniej niż pięć porcji warzyw i owoców dziennie.

Produkty roślinne są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które wspierają mechanizmy obronne komórek i wspomagają organizm w walce ze skutkami działania wolnych rodników. Najpopularniejsze przeciwutleniacze to: witamina C, witamina E, beta-katoten, z którego organizm syntetyzuje witaminę A, koenzym Q10, flawonoidy, luteina, likopen.

Właściwości antyoksydacyjne są mierzone wskaźnikiem ORAC, który dostarcza informacji na temat zawartości antyoksydantów w produkcie.

Szczególnie wysoki wskaźnik ORAC (a więc duże właściwości antyoksydacyjne) mają następujące artykuły spożywcze:

Przyprawy: oregano, tymianek, cynamon, rozmaryn, kurkuma, ziele angielskie, majeranek, tymianek, liście kolendry, bazylia, mięta, pieprz, świeży koperek i szczypiorek, rukola.

Owoce: jeżyny, truskawki, śliwki, czarna porzeczka, maliny, borówki amerykańskie, agrest, czereśnie, jabłka, brzoskwinie.

Warzywa: karczochy, szparagi, sałata, kapusta (szczególnie czerwona), szpinak, brokuł, botwinka, buraki, czosnek, bakłażan, kalafior, seler naciowy.

Nawodnienie

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu sprawia, że skóra nie wygląda zdrowo. Nawet niewielkie odwodnienie wystarczy, by pojawiły się skutki w postaci skóry szorstkiej, ściągniętej, pozbawionej blasku i mniej elastycznej. Picie ok. 2 litrów płynów dziennie (szczególne wody) pomoże zachować skórę dobrze nawilżoną od środka.

Zdrowe tłuszcze

Niektóre tłuszcze nie tylko nie są niekorzystne dla naszego ciała, ale wręcz pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie i są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie popularne omega-3, mają istotny wpływ także na kondycję naszej skóry. Objawem niedoborów NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych) jest skóra sucha, szorstka, mało elastyczna i jędrna. Kwas omega-3 wspomaga także walkę z wieloma dolegliwościami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik.

Bogate naturalne źródła kwasów omega-3 to na przykład olej lniany, orzechy włoskie, siemię lniane i tłuste ryby morskie (takie jak łosoś, makrela, śledź).

Cynk

W kontekście odżywczych składników, które mają duże znaczenie dla skóry, nie bez powodu często wymienia się cynk. Jego niedobory mają bardzo niekorzystny wpływ na stan cery, włosów i paznokci. O minerał ten często uzupełniane są kosmetyki. Naturalne źródła cynku to między innymi: ostrygi, ziarna sezamu, nasiona dyni, arbuz, gorzka czekolada.