Nowa publikacja profesor Anieli Książek-Szczepanikowej pt. Dzieje polskiej rodziny od roku 1863 do 1944, wydana przez wydawnictwo Primum Verbum, zawiera wspomnienia uczniów, młodych pamiętnikarzy w wieku „dojrzałego dzieciństwa” i dorastania, którym przyszło żyć w latach największych zawirowań dwudziestego wieku. Ich zapiski utrwalone na kartach zeszytów czy pojedynczych stronach pamiętników unaoczniają postawy i pragnienia, lęki i nadzieje młodych ludzi wplątanych w tragiczne wydarzenia wojenne i okupacyjne, a jednocześnie są świadectwem aktywności twórczej wynikającej z potrzeby i chęci wypowiedzenia się.

Książka podzielona została na trzy główne części; pierwsza przedstawia historię polskiej rodziny – dzieje przodków młodych pamiętnikarzy – począwszy od powstania styczniowego. Niekiedy bardzo intymne szczegóły z życia zwykłych ludzi pozwalają nakreślić dziewiętnasto- i dwudziestowieczne realia i problemy, z jakimi zmagało się wiele podobnych rodzin próbujących zachować tożsamość, znaleźć swoje miejsce i po prostu przetrwać. Unaoczniają niekiedy pomijane, niezauważane problemy przełomu wieków, takie jak bieda, głód, ciągłe przeprowadzki, a jednocześnie konotują te bardziej uniwersalne, znane zagadnienia, tj. stosunek do Żydów, konspirację czy powszechną germanizację kraju.

Część druga to zapiski dzieci, które ledwie przekroczyły dziesiąty rok życia, a które zaskoczone niecodziennymi wydarzeniami notują swoje spostrzeżenia i przeżycia. Ich zainteresowania skupiają się głównie wokół domu i szkoły, przykładają wagę do najdrobniejszych szczegółów, dzięki czemu zapiski wydają się wyjątkowo cenne i wzruszające.

Ostatnia część  zawiera opis czasopisma, miesięcznika „Teki Hultajskiej Trójki”, założonego przez troje przyjaciół, nastolatków ukrywających się pod pseudonimami Figa, Igła i Komar. Poszczególne numery, ukazujące się od kwietnia 1943 do maja 1944 roku, nakreślają realia życia w czasie okupacji. Widać rozwój i dojrzewanie młodych ludzi, którzy, odchodząc od tematów codzienności, skupiają się na problemach bardziej współczesnych, uniwersalnych: patriotyzmie, duchowości czy polityce, a jednocześnie pragną czerpać radość z najzwyklejszych rzeczy: zmieniających się pór roku, świąt, przyjaźni.

Książka Dzieje polskiej rodziny od roku 1863 do 1944, odnosząc się do najbardziej tragicznych wydarzeń ubiegłego wieku, stanowi nie tylko dokument życia zwykłych ludzi, zwykłej rodziny żyjącej w czasie okupacji, ale również pokazuje starania mające na celu wychowanie dzieci na wartościowych obywateli w duchu wyznawanych wartości. Zapiski młodych osób, które w wolnym czasie pragną dzielić się z rówieśnikami swoimi spostrzeżeniami na temat rzeczywistości i wiedzą, zdają się mieć ukryte dno: niekiedy mówią więcej, niż chcą tego autorzy: odkrywają skrywane troski, działania konspiracyjne czy na przykład pośpiech towarzyszący jakimś konkretnym wydarzeniom lokalnym. Wielką rolę odgrywają tu bowiem niedopowiedzenia, braki…

Dzieje polskiej rodziny od roku 1863 do 1944  to wyjątkowa pozycja nie tylko dla miłośników historii, ale dla każdego, kto chciałby zgłębić realia życia codziennego w dawnej, wschodniej Polsce, przyjrzeć się wartościom wyznawanym przez młodych ludzi, którzy, dorastając w zniewolonej ojczyźnie, pragną żyć w zgodzie z tradycją i zachowywać ideały przekazane przez najbliższych. Liczne zdjęcia i fotokopie rękopisów oraz ilustracji wzbogacają treść, oddając ówczesne realia, pokazując urywek życia we wspólnocie, w lokalnej społeczności Radzynia Podlaskiego. Spojrzenie z perspektywy dzieci i młodzieży pozwala bowiem wejść w świat, który mimo nienormalnych czasów usiłuje zachować resztki normalności, zwyczajności.

Informacje o książce

TYTUŁ: Dzieje polskiej rodziny od roku 1863 do 1944
AUTOR: Aniela Książek-Szczepanikowa
ROK WYDANIA: 2018
FORMAT: B5
LICZBA STRON: 166
WYDAWNICTWO: Primum Verbum
ISBN: 978-83-65237-54-5

 

Książka do kupienia na stronie księgarni wydawnictwa Primum Verbum:
https://primumverbum.istore.pl/

Kategorie: Literatura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *