Jak odmieniać imię JACQUES?

Home / Uncategorized / Jak odmieniać imię JACQUES?

Zapis obcych imion i nazwisk w przypadkach zależnych wywołuje wiele problemów. Niezwykle często niepoprawnie jest zapisywana odmiana imienia JACQUES. W dopełniaczu często widuje się zapis JACQUESA zamiast JACQUES’A. Zapewne winne jest tu rozpowszechnione potoczne przekonanie, że apostrof pojawia się tylko wtedy, gdy obca nazwa zakończona jest w pisowni samogłoską, a gdy spółgłoską – już nie. Często tak jest, ale… to nadmierne uproszczenie. Musimy brać pod uwagę to, że końcowe S jest tu niewymawiane, nieme, należy mu się więc apostrof :)

W kontekście imienia JACQUES i jemu podobnych słownikowa zasada mówi, że „W imionach o postaci oryginalnej, w których końcowa część imienia ma wymowę różną od pisowni, np. Jacques, końcówkę fleksyjną, z wyjątkiem narzędnika, oddziela się od zasadniczej części imienia apostrofem” (Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego).

A więc odmiana imienia JACQUES przedstawia się następująco:

M. Jacues
D. Jacques’a
C. Jacques’owi
B. Jacques’a
N. Jakiem
Ms. o Jacques’u

Anna Obrębska
Primum Verbum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>